o firmie
oferta
certyfikaty
zdrowie i uroda
przebarwienia
skora_wokol_oczu
masaz
jonofreza
cera_wrazliwa
rodzaje_peelingow
rodzaje_zmarszczek
gabinet zdrowe nogi
opalanie natryskowe
salon fryzjerski
kontakt
Rodzaje peelingów

Narządem, który najlepiej odzwierciedla procesy starzenia się i na którym są one najbardziej widoczne jest skóra. Proces ten ,przyspiesza promieniowanie słoneczne i solaria(tzw. photoaeging) . Powodują one uszkodzenia włókien elastynowych i kolagenowych w skórze, nierównomierne rogowacenie naskórka i powstanie przeberwień.

Działanie peelingów polega na celowym naruszeniu powierzchniowych warstw skóry poprzez ich złuszczenie, co prowadzi do regeneracji tkanek. Słowo peeling pochodzi od angielskiego słowa peel, co oznacza złuszczać. Choć wydawało by się, że peelingi są wynalazkiem ostatnich dekad ich historia sięga starożytnego Egiptu. Historia nowoczesnego peelingu sięga 100 lat, kiedy to głębokie złuszczanie zapoczątkowali lekarze dermatolodzy. Przedtem wykonywali je różnego rodzaju znachorzy i lekarze- terapeuci. Przypuszczalnie peelingi te opierały się na kwasie salicylowym lub fenolu. W latach 50-tych naszego stulecia została opracowana "Formuła peelingu fenolowego Bakera" nazwana od nazwiska doktora , który ja opracował. Jest to najbardziej dramatyczna forma peelingu, w obecnych czasach całkowicie wyparta przez kwasy owocowe i kwasy związków chemicznych. Nowoczesna peelingi oparte na kwasach AHA zostały opracowane w latach 70-tych przez dr. Van Scott i dr. Yui.

Peelingi oczyszczające stosowane są przed każdym zabiegiem kosmetycznym. Mamy do dyspozycji peeling enzymatyczny, gommage, ziarnisty. Głównym celem tych peelingów jest usunięcie sebum z porów skórnych, rozluźnienie wiązań utrzymujących spoistość zewnętrznej warstwy naskórka, eliminacja złuszczonych martwych komórek, zmiękcza naskórek co umożliwia lepsze wchłanianie preparatów, przyspiesza procesy odnowy komórki oraz ułatwia nawilżanie skóry. Ostatnio coraz szerzej wykorzystuje się enzymy.W chorobach łojotokowych skory należy zwrócić uwagę na usuwanie nadmiernie wydzielanego tłuszczu.

Istota każdego peelingu jest niszczenie poszczególnych warstw skóry poczynając od warstwy rogowej naskórka. Usunięcie określonej warstwy wywołuje miejscowe zapalenie i zmusza organizm do jej odtworzenia(gojenia) a więc produkcji nowych komórek , białek i pozostałych elementów skóry. Aby usunąć daną zmianę trzeba dotrzeć do tej warstwy skóry, w której ta zmiana się znajduje. Im więcej warstw zostanie złuszczonych, czyli im głębszy peeling tym bardziej spektakularny będzie efekt; niestety trzeba pamiętać, ze im głębszy peeling tym większa szansa powikłań, do których należą: zaczerwienienie, świąd, obrzęk, ból, zaburzenia barwnikowe, blizny, zakażenia, prosaki, trądzik.

Peeling powierzchniowy, nazywany również "odświeżającym" lub "lekkim" , złuszcza naskórek i delikatnie stymuluje syntezę kolagenu w górnych warstwach skóry. Efektem jest niewielkie rozjaśnienie i wygładzenia skóry. Ryzyko powikłań jest minimalne. W celu uzyskania dobrych efektów zabieg ten, należy powtarzać, ale trzeba pamiętać że peelingi powierzchniowe, powtarzane wielokrotnie nie będą miały takiego efektu jak peeling głęboki lub średnio-głęboki. Bezpośrednio po peelingu skóra może być trochę zaczerwieniona, następnego dnia sprawia wrażenie młodszej, dobrze napiętej, po kilku dniach zaczyna się złuszczania zniszczonych komórek naskórka. Do tego typu peelingów używa się najczęściej alfa- hydroksykwasy (AHA), zwanych również kwasami owocowymi, z powodu swojego pochodzenia.. Kwas glikolowy- trzcina cukrowa, kwas mlekowy - kwaśne mleko, kwas cytrynowy - owoce cytrusowe, kwas jabłkowy - jabłka i inne owoce, kwas winny - sfermentowane winogrona.

Peeling średnio-głęboki, dociera do górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej niszcząc wszystkie leżące powierzchownie do niej warstwy naskórka.

Bezpośredni po zabiegu skóra bywa lekko zaczerwieniona , następnego dnia sprawia wrażenie opalonej i dobrze napiętej. Po kilku dniach zniszczona powierzchnia skory pęka i złuszcza się przez kilka następnych dni. Stopień nasilenia złuszczania zależy od grubości poszczególnych warstw. Wygląd złuszczającej się skóry można poprawić używając obojętnych preparatów natłuszczających. Peeling ten stosuje się zazwyczaj do leczenia zmian powstałych na skutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne..


Do góry

 
  
     o firmie - oferta - certyfikaty - zdrowie i uroda - gabinet zdrowe nogi - opalanie natryskowe - salon fryzjerski - kontakt - e-mail - strona główna
  przebarwienia - skóra wokół oczu - masaż - jonofreza - cera wrażliwa - rodzaje peelingow - rodzaje zmarszczek