o firmie
oferta
certyfikaty
zdrowie i uroda
przebarwienia
skora_wokol_oczu
masaz
jonofreza
cera_wrazliwa
rodzaje_peelingow
rodzaje_zmarszczek
gabinet zdrowe nogi
opalanie natryskowe
salon fryzjerski
kontakt
Jonoforeza

Jonoforezą lub jontoforezą nazywa się zabieg elektro-leczniczy polegający na wprowadzeniu do tkanek skóry siłami pola elektrycznego jonów działających leczniczo. Do jonoforezy mogą zatem być używane tylko związki chemiczne ulegające dysocjacji elektrolitycznej. Związki chemiczne posiadające tą właściwość nazywa się elektrolitami.

Jonoforeza - jest zabiegiem, w którym stosujemy prąd galwaniczny. Jest to prąd stały. Poprzez proces zwany elektrolizą wyżej wymieniony prąd wywołuje zmiany chemiczne w skórze. Proces ten zachodzi, gdy metalowe przewodniki zwane elektrodami, połączone są ze źródłem prądu, a także są w styczności z roztworami wodnymi związków chemicznych .Związki te jonizując pod wpływem wody, umożliwiają roztworowi przewodzić prąd. Jony o ładunku dodatnim zwane są kationami, a ujemne anionami.

Wnikanie jonów leków odbywa się poprzez ujścia i wyprowadzenia gruczołów łojowych i potowych. Jony po wniknięciu gromadzą się na granicy pomiędzy skórą właściwą, a tkanką podskórną. Większość jonów lekowych jest wydalana z ustroju przez wątrobę i nerki, część zostaje wchłonięta przez naczynia podskórne i uniesiona do ogólnego krążenia , część zaś traci swoje ładunki , tworząc związki chemiczne w krwi i limfie. Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń stwierdzono lepsze wchłanianie się kationów niż anionów. Ilość wprowadzonego leku jest proporcjonalna do napięcia prądu i czasu jego przepływu.

Napięcie wynosi 24V a natężenie prądu w kosmetyce stosuje się w granicach od 0,2 - 0,5 mA i jest ono całkowicie bezpieczne dla organizmu ludzkiego. O ilości wprowadzonych jonów decyduje wielkość powierzchni skóry pod elektrodą czynną, ilość i stężenie roztworu, czas trwania zabiegu, natężenie prądów i właściwości jonów.

Myślę, że łatwiej będzie zrozumieć działanie tego procesu jeżeli wspomnę o pierwszym eksperymencie z użyciem tej metody. Polegał on na wybraniu dwóch trucizn, jedna z jonami dodatnimi a druga z ujemnymi. Zastosowanie ich na uszach królików nie wywołało żadnych negatywnych skutków, gdyż nie zostały zaabsorbowane. W drugim etapie dodatnie jony trucizny znajdujące się na uchu królika są wpychane za pomocą elektrody na biegunie dodatnim i wówczas następuje śmierć, gdyż powoduje to wchłanianie do organizmu. Taki sam efekt otrzymamy, gdy ujemne jony trucizny wprowadzimy elektrodą na biegunie ujemnym, w tym wypadku również nastąpi zgon. Z kolei gdy dodatnie jony trucizny potraktujemy ujemną elektrodą spowoduje to odciągnięcie trucizny od skóry zwierzęcia. Stosując dodatnią elektrodą na ujemne jony trucizny, również zostanie ona odepchnięta a trucizna nie dostanie się do układu krwionośnego a zwierzę przeżyje.

Jak widać proces ten jest prosty, lecz może tym samym być niebezpieczny lub nie dać efektu leczniczego gdy zastosujemy złą biegunowość preparatów chemicznych.

Przeciwwskazania do wykonywania jonoforezy są następujące: rozrusznik serca, ciąża, arytmia serca, angina, zapalenie zatok, wirus opryszczki, padaczka, otwarte skaleczenia i mikrourazy, poparzenia słoneczne, metalowe protezy, znieczulenie miejscowe.

Wskazania to: blizny potrądzikowe, melanoza, zniszczenia posłoneczne, nadpotliwość dłoni i stóp, rozszerzone naczynia włosowate, nerwice naczyniowe, odmrożenia, trądzik różowaty, zwiotczenie skóry i mięśni, trądzik pospolity, uczulenia.

W podsumowaniu pragnę poruszyć bardzo istotną kwestię, a mianowicie, czym różni się wprowadzenie leku za pomocą jonoforezy od biernego wchłaniania w skórę przy zastosowaniu okluzji. Jak każdy doskonale wie zewnętrzną częścią skóry jest warstwa rogowa naskórka. Spełnia ona bardzo istotną funkcje chroniąc przed czynnikami mechanicznymi, chemicznymi i fizycznymi. Niemniej jednak tym samym utrudnia ona wchłanianie substancji odżywczych w głąb skóry. W tym wypadku znakomitą alternatywą jest jonoforeza, dzięki której zwiększona jest penetracja przez warstwę rogową. 30 minut jonoforezy to o 400% zwiększona penetracja . Ten czas jest także równy 7 godzinom biernego wnikania i wchłaniania po zastosowaniu powierzchniowym .Jonoforeza powoduje otwieranie porów w membranach a nawet w mitochondrium, prawdopodobnie powoduje też zmiany w podwójnej warstwie lipidowej, aktywne jony są absorbowane do wnętrza komórek. Ponadto podczas jonoforezy jony mogą być przenoszone do mitochondrium a, nawet do nukleotydu, czyli do najistotniejszych struktur każdej żywej komórki.


Do góry

 
  
     o firmie - oferta - certyfikaty - zdrowie i uroda - gabinet zdrowe nogi - opalanie natryskowe - salon fryzjerski - kontakt - e-mail - strona główna
  przebarwienia - skóra wokół oczu - masaż - jonofreza - cera wrażliwa - rodzaje peelingow - rodzaje zmarszczek